Zbrojenie

Zbrojenia wymagają ławy fundamentowe. Najczęściej robi się je z czterech prętów stalowych o średnicy 12, 14 lub 16 mm, połączonych co 30-50 cm strzemionami z prętów 6 mm. Pręty muszą być czyste – nie mogą być zabrudzone smarami ani zabłocone. Rdzawy nalot nie jest przeszkodą (jest nawet wskazany bo stal ma wtedy lepszą przyczepność do betonu), jednak duże tłuszczące się płaty rdzy są już niedopuszczalne.

Przy układaniu zbrojenia ław najważniejszą sprawą jest dobre zakotwienie prętów podłużnych w skrzyżowaniach tupu T i w narożnikach. Pręty wprawdzie krzyżują się w tych miejscach ze sobą, ale to za mało, by uchronić budynek przed pękaniem ścian i stropów

Narożniki i skrzyżowania będą wystarczająco mocne, jeśli końce prętów podłużnych wygnie się pod kątem prostym; wygięte końce prętów zewnętrznych i wewnętrznych jednej ławy powinny dochodzić do prętów zewnętrznych ławy do niej prostopadłej. Zamiast wyginać końce prętów pod kątem prostym, można zastosować tam dodatkowe pręty kotwiące (o tej samej średnicy), wygięte w kształt litery L.

Ważną sprawą jest także odpowiednia grubość otuliny betonowej wokół zbrojenia (5 cm). dolne pręty należy układać w ławie na plastikowych podkładach. Układanie zbrojenia na kamieniach lub kawałkach betonu albo otulenie przez podnoszenie go w trakcie betonowania jest mniej dokładne.

Related Posts

No Responses